Pazar , Ağustos 18 2019
Home / Sağlık / Güneş Çarpması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur?

Güneş Çarpması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur?

Güneş Çarpması genellikle uzun süre sıcağa maruz kalmanın veya fiziksel zorlanmanın sonucu olarak vücudumuzun aşırı ısınması sonucu meydana gelen durumdur.

Güneş Çarpması
Güneş Çarpması

Sıcak çarpması olarak da bilinen güneş çarpması vücut sıcaklığımızın 40 derece üzerine çıkmasıyla ortaya çıkar ve vücuda en çok zarar eren ısı kanyaklı hastalıktır. Güneş çarpması acil müdahale gerektirir. Tedavi edilmediğinde böbrek, kalp ve kaslarına hızlıca hasar verir. Hasar tedaviyi geciktirir ve ölüm riskinizi artırır.

Güneş Çarpması Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide amaç vücut ısısını hızlıca düşürmektir. Güneş çarpması önlenebilir bir hastalıktır. Bol sıvı alarak sıcağa çok maruz kalmayarak hava geçirgen kıyafetler giyerek sıcak çarpması ve sıcak yorgunluğunun belirtilerini tanıyarak ve müdahale ederek güneş çarpmasından korunabilirsiniz. Yaşlılar hamile kadınlar ve küçük çocuklar sıcak çarpması için daha yüksek risk altındadır. Çünkü vücutları sağlık sorunları olmayan yetişkinlere göre daha zor serinler.

Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?
Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?
  • 40 derece veya üstü vücut ısısı
  • Zihinsel durum veya davranışlarda bozulma. (kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu, sinirlilik, nöbetler veya koma)
  • Terleme olmaması veya ciltte kızarıklık, mide bulantısı, kusma, solunumun hızlanması, kalp atışında hızlanma, baş ağrısı, kas krampları ve ağrıları, yorgunluk ve halsizlik.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım

Güneş çarpması tıbbi bir acil durumdur. Bir kişinin güneş veya ısı çarpması yaşadığını düşünüyorsanız. Derhal 112 acil servisi arayın yada hastahaneye götürün. Tıbbi yardımın gelmesini beklerken kişiyi soğutarak hemen acil yardıma başlayın. Kişiyi klimalı bir alana veya en azından serin bir alana taşıyın. Gereksiz giysilerini çıkarın. Mümkünse kişinin vücut sıcaklığını ölçün ve vücut sıcaklığının en azından 38.5 dereceye düşene kadar acil yardıma devam edin. Kişinin vücudunu bir sünger veya bahçe hortumuyla ıslatarak bir yandan yelpaze ile serinletin. Hastanın koltuk altlarına kasık boyun ve sırtına buz torbaları koyun. Bu bölgelerde cilde yakın kan damarları bulunduğundan onları soğutmak vücut sıcaklığını düşürebilir. Hastayı duşa sokun veya soğuk su küvetine daldırın. Kişi genç ve sağlık ise ve egzersiz yaparken sıcak çarpmasına yakalandıysa vücudu soğutmak için buz banyosunu kullanabilirsiniz. Daha yaşlılar küçük çocuklar kronik hastalıkları olan hastalar yada güneş çarpması olan kişiler için buz banyosu kullanmayın bunu yapmak tehlikeli olabilir.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım
Güneş Çarpmasında İlk Yardım

Güneş Çarpmasından Korunma Yolları

Susuz kalmamaya özen gösterin. Vücudu çeşitli etkinlikler yaparak aşırı zorlamayın. Ani sıcaklık artışlarına maruz kalmamaya özen gösterin. Bulunduğunuz ortamda fan yada klima kullanmaya özen gösterin. Aşırı miktarda alkol tüketmemeye dikkat edin. Uyuşturucu maddelerden uzak durun. Bol bol açık renkli pamuklu elbiseler giyin. Şapka güneş gözlüğü takarak kendinizi güneşten koruyun. Bol sıvı tüketin. Günün sıcak saatlerinde yorucu aktiviteler yapmayın. Alkol ve kahve tüketimini sınırlayın. Güneş kremi kullanmaya özen gösterin. Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir. Eğer daha fazla dışarıda vakit geçirecekseniz kreminizi sık sık yenilemeyi unutmayın. Saat sabah 10-17 arası güneşe çıkmamaya dikkat edin.

Güneş Çarpmasına Maruz Kaldıysak Neler Yapmalıyız?

Öncelikle güne çarpmasının doktor kontrolü gerektiren ciddi bir sorun olduğunu unutmamalıyız. Erken müdahalenin de hayat kurtarabileceğini bilmeliyiz. Evimizde bulunan bazı besinler vücudumuzun rahatlamasını sağlayabilir. Bunlar geçici rahatlamalar sağlayacaktır. Güneş çarpması durumunda tıbbi yardım almanız şarttır.

Soğan Suyu; Soğan suyunu vücut ısısını düşürmek için kullanabilirsiniz. Soğanı ezerek suyunu çıkarın ve bu sıvıyla alnını boyun arkasını eklemleri kulak arkasını silin

Elma Sirkesi; Elma sirkesi güneş sebebiyle ekstrem elektrolitleri yenilebileceğinden güneş çarpması etkilerini azaltmakta kullanılır. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip bu karışımı tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Yoğurt; Ayran içmek güneş çarpmasının baş dönmesi gibi etkilerini azaltırken aynı zamanda yoğurdu vücuda sürmek vücut ısısını düşürecektir. Ayrıca şu karışımda tüketebilirsiniz. Bir bardak suya iki kaşık yoğurt ekleyip tuz ve kimyon da katarak karıştırın.

Kişniş; Vücudu rahatlatıp bulantı ve kusmayı da kesen kişniş bir diğer rahatlatıcı çözümdür. Bunun için kişnişi ezip suyunu çıkarttıktan sonra içine bir tutam şeker eklemeniz ve karıştırıp tüketmeniz gerekmektedir.

Bitkisel Yağlar; Vücuttaki fazla ısıyı hafifletmek için bitkisel yağlardan da faydalanabilirsiniz. Birkaç tane nane yağı birkaç tane lavanta yağı ve iki yemek kaşığı zeytinyağı karıştırın ardından bu karışımı boyun arkasına el ve ayak bileklerinize sürüp ovalayın